!!! We have almost all spare parts for Deckel S 11 machines in stock !!!
* Machine and accessories—completely overhauled in 2025, with CE marking and
12 months warranty (domestic)!
DECKEL S 11 UNIVERSAL TOOL GRINDING MACHINE
Gsdpfx Asw U Eh Uepyjit
400 V, 50 Hz, with CEE plug and cable
Color: 2C new painting
Base: RAL 7005 Mouse Grey
Upper assembly & accessories: RAL 7035 Light Grey
Motorized height adjustment, axial grinding spindle adjustment
* Complete electrical retrofit includes:
> FI (RCD) safety switch
> New three-phase drive
> New brake motor
> New frequency inverter
> New touch-proof built-in electrics
> EMC cable glands
> EMC wiring
> New protective hoses
> Emergency stop switch
> New control panel
* Machine base milled + ground, new mounting plate
Basic equipment:
- incl. Waldmann LED lamp
- incl. complete dust extraction (without vacuum unit)
- incl. protective cover for grinding wheels up to Ø 125 mm
- incl. set of technical documentation
- incl. 51 mm grinding wheel arbor
- incl. suspension set for transport
- incl. 5 leveling screws
Accessories:
* Video measuring system with CCD camera and image processing software
with new cross-slide
New RSF scales on cross-slide and machine axes (longitudinal and transversal, 4 axes)
incl. complete installation and calibration
* Universal dividing head SK 40 with 24R index plate and reference points for optics
* Operator key, operating instructions, spare parts list, wiring diagram
* Technical grinding instructions
* Machine and accessories overhauled and with electrical acceptance test report
* 12 months domestic warranty
We are happy to accept your used Deckel S 11 as trade-in—please contact us!
!!! Accessories can be customized as required !!!
Images show optional equipment
Inzerát bol automaticky preložený. Chyby v preklade sú možné.
Grinding length: 190 mm
Workpiece length: 380 – 940 mm
Power supply: 380 kVA
Grinding motor drive power: 1.1 kW
Grinding spindle speeds: 2 – 10,000 rpm
Total power requirement: 2.2 kW
12 months warranty (domestic)!
Gsdpfx Asw U Eh Uepyjit
Color: 2C new painting
Base: RAL 7005 Mouse Grey
> FI (RCD) safety switch
> New three-phase drive
> New brake motor
> New frequency inverter
> EMC cable glands
> EMC wiring
> New protective hoses
> Emergency stop switch
> New control panel
Basic equipment:
- incl. Waldmann LED lamp